Poradňa výživy s Welko

 

KTO SME

Sme tím lektorov a poradcov so skúsenosťami najmä v oblasti výživy a životného štýlu. Našim primárnym cieľom je organizovanie dlhodobých a krátkodobých kurzov v Čechách a na Slovensku. Súčasťou našich aktivít je okrem iného aj samostatná Poradňa výživy so zameraním na PPP.

Zo skúsenosti (aj vlastnej) vieme, že už prehnaná pozornosť venovaná postave a telesnej hmotnosti, nadmerný strach z priberania, prísne redukčné diéty a hladovky, excesívne cvičenie a pocit prejedenia môžu byť príznakom porúch príjmu potravy (PPP) v ich latentnej forme.

 

PORADŇA VÝŽIVY

V našej špecializovanej Poradni výživy pre PPP by sme Ti radi ponúkli pomoc pri výstavbe jedálnička v prípade, že máš sklon k rôznym metódam kontroly telesnej hmotnosti a diétam. Našim spoločným cieľom je vytvoriť energeticky a nutrične adekvátny jedálny plán zodpovedajúci Tvojmu aktuálnemu dennému energetickému výdaju, za súčasného zohľadnenia pestrosti volenej potravy. Pri budovaní jedálnička berieme na zreteľ potraviny, ktorým sa z rôznych dôvodov vyhýbaš a taktiež budeme vždy rešpektovať Tvoj možný pretrvávajúci strach z priberania.

Pri kreovaní jedálnička budeme úzko spolupracovať a najmä Ťa počúvať, pričom v počiatočnej etape Ťa necháme spolurozhodovať o výbere potravín. Naše skúsenosti nám potvrdili, že práve toto môže viesť k spoločnému úspechu, ak Tvojou základnou motiváciou bude túžba uzdraviť sa.

Naším úmyslom nie je akýmkoľvek spôsobom zasahovať či už do možnej prebiehajúcej terapie alebo rôznych iných foriem liečby. Naopak – citlivým prístupom k vytvoreniu jedálneho plánu by sme u Teba radi podporili spokojnosť s vlastným telom a postavou, ale najmä prinavrátili Ti pocit zdravia a vitality, ktorý možno už necítiš. Príčinou môže byť aj dlhodobo podvyživený a vysilený organizmus, a my sme presvedčení, že v skutočnosti túžiš po plnohodnotnom živote, kde primárnym záujmom nebude len kontrola svojho tela a manipulácia s jedlom.

Môžeme Ti prisľúbiť, že Ťa nebudeme o ničom presviedčať a vyžadovať, aby si naše odporúčania rešpektovala. Svoj život máš vo vlastných rukách. Veríme, že si u Teba vybudujeme dôveru, na ktorej už môžeme stavať, ak budeme mať rovnaký cieľ – Tvoje zdravie.

 

SPÚŠŤAČE

Je pre nás dôležité zaznamenať všetky typy tzv. „triggers“, teda spúšťačov. Látkové spúšťače sú také zložky potravy, ktoré u Teba môžu vyvolať silnú nutkavú (kompulzívnu) potrebu neobmedzene jesť (kompulzívny záchvat). Základom budovania jedálnička je potom vylúčenie všetkých potravín, v ktorých sa reálne alebo potencionálne nachádza daný spúšťač. Veľmi často ide o rafinovaný cukor, bielu múku a všetky výrobky, ktoré ich obsahujú, čo predstavuje pomerne široké spektrum jedál, od cukroviniek, cez chlieb, až po cestoviny, pizzu, rôzne typy omáčok, dressingov, ale aj slané pochutiny, a pod. Radi by sme Ti to vysvetlili bližšie, aby si rozumela svojmu telu. Je rozumnejšie v prvotnej fáze vylúčiť akékoľvek rafinované potraviny a akceptovať skôr prírodné potraviny, v čo najprirodzenejšie forme. V tomto smere nie je vhodné príliš experimentovať s potravinami, ktoré sú Ti cudzie, na druhej strane, možno poznáš len veľmi málo možností, ktoré by sa mohli stať súčasťou Tvojho stravovania. O tom všetkom by sme sa porozprávali na prvom bezplatnom stretnutí. Ak si želáš ostať v anonymite, rešpektujeme aj telefonický, majlový alebo skype kontakt (bez použitia kamery).

Ak máš akékoľvek otázky, prosíme, aby si sa obrátil (-a) tu: info@welko.sk. Na druhom konci sme my a zachováme Tvoju anonymitu.

ppp